Czy wniosek o dofinansowanie z Polskiego Ładu, to informacja publiczna
Transparentność podziału środków z Polskiego Ładu między samorządy budzi wiele kontrowersji. Próbowaliśmy sprawdzić jak przebiegał proces oceny wniosków.
Mimo, że w rozstrzygnięciu pierwszej edycji naboru wniosków do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych (dalej: RFPŁ), prawie wszystkie samorządy otrzymały dofinansowanie, to większość samorządowców wyrażała swoje niezadowolenie.
Trzy wnioski
Do dofinansowania można było przedstawić trzy wnioski na inwestycje sklasyfikowane w ramach czterech obszarów priorytetowych. Pierwszy wniosek mógł zostać złożony na dofinansowanie w dowolnej kwocie, drugi na maksimum 30 mln zł., trzeci na 5 mln zł. W zależności od obszaru priorytetowego, do jakiego zaliczono inwestycję ujętą we wniosku, kwota dofinansowania mogła stanowić od 95 proc. do 80 proc. kosztów danego zadania.
Co w uchwale Rady Ministrów
Zasady i tryb postępowania z wnioskami o udzielenie dofinansowania określa uchwała Rady Ministrów nr 84/2021 z dnia 1 lipca 2021 r. w sprawie ustanowienia Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.
Przewiduje ona, że zainteresowane samorządy składają wnioski o dofinansowanie do prezesa Rady Ministrów, za pośrednictwem BGK, w formie elektronicznej. Po zakończeniu okresu naboru wniosków, Bank Gospodarstwa Krajowego przygotowuje raport obejmujący złożone wnioski o dofinasowanie (wnioski są grupowane według priorytetów) i przekazuje go prezesowi Rady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta